Sunday, November 06, 2005

Neden bir kız takımı?2002 yılındaki son Dünya Futbol Şampiyonası´ndan sonra özellikle bayan-lardan ve genç kızlardan sportif aktivitelere büyük bir ilgi başladı. Bu nedenle 2004 yılının sonbaharında bir D-Genç Kiz futbol takımının kurulması için calışmalara başladık. Türk toplumunda kızların spor-futbol gibi aktivitelerine halen endişe ile bakılıyor. Örneğin kızı futbol oynamak isteyen ailelerden “benim kızım lezbiyen olur” veya “futbol oynarsa boyu uzamaz” gibi reaksiyonlar geliyor.
Tabiiki bir de spor kulüplerinde özellikle genç kızlar gözardi ediliyor. Çünkü genç kızlar için sunulan spor olanakları %50´nin çok altında. Bir çok spor kulübüne ve serbest zamanları değerlendirme gençlik evlerine bu nedenlerle gitmeye çekinen genç kızlar için, özellikle sosyal semt Kreuzberg´te bir imkan tanımak istiyoruz.

Aşağıdan yukarıya

14 yasına kadar olan bir D-Genç Kız takımı ile başlangıcı yaptik. 2005 yılında ise C-Genç olacak bu kızlarımızın yerini doldurmak için moti-
vasyon gerekiyor. Bu calışmalar ve motivasyon ile sezondan sezona yeni bir kız takımı daha kurmayı amaçlıyoruz. D-Genç’ten C´ye, B´ye ve hatta Bayanlar Takımı´na kadar... Yani sonuçta komple bir Genç Kızlar ve Bayanlar Ekibi kurarak kulübün hizmet alanını genişletmek istiyoruz.

Genç erkekler alanında başarılı calışmalara imza atan kulübün gönüllü calışanlarını dikkate alarak, genç kızlar için de gönüllü calışacak, özellikle bayan pedagojik deneyimli, örnek alınacak karakterde eğitmen, antrenör gibi calışanlara ihtiyac var. Tabiiki bakıcı, idareci, eğitmen ve antrenör bulmak kolay degil, bulunsa bile onlara çok görev düşüyor.

Bu nedenle D-Genç kızlarımıza antrenör olarak hizmet veren eski Ağrısporlu futbolcu Türkkan Aslan ile gurur duyuyoruz. Aslan´a bu konuda en büyük desteği ise pedagog Rada Spasic veriyor. Spor pedagojisi konusunda deneyimli olan Spasic ile Aslan´ın bu hizmetlerine ise Wrangelstr. Quartiersmanagement destek oluyor. Zaten sponsorlar ile kendini finanse eden bir spor kulübünün yeni bir projesine yeni sponsorlar motive etmek zor ve hatta imkansız. Sponsorların desteği olmayınca malzemelerin temini zorlaşıyor ve teknik elemanların acığı sürüyor. Bu olay genç erkekler bölümünde de aynı oluyor.

D -Genç kız takımı projesi başarıyla sürüyor. Antrenmanlara ve dostluk
maçlarına yaklaşık 20 genç kızımız katılıyor. Şimdi ise C-Genç Kız takımının kurulması için calışıyoruz. Medyadaki olumlu gelışmelere rağmen halen finansiyel güç potansiyeli olan sponsorlara ulaşamadık. Genç kızlarımızın da spor yapması için giriştiğimiz bu projenin desteklenmesi halen bağıs yapan gönüllülerle oluyor.

C-Genç kız takımı için iki bayan antrenör kazandık. Tennis Borussia´nin
emektar bayan futbolcusu ve antrenörü Annette Wilcke ile interkültürel spor pedagojisi tecrübeli, Filipinler´de antrenörlük yapmış olan Ute Müller.
Profesyonel olduğu kadar gönüllü desteğe de ihtiyacı olan Türkiyem, Genç kızlar için forma, top ve antrenman malzemesini karşılıyor.
Türkiyemspor´un 6,25 Euro olan üyelik aydatları Genç Kızlar ve Bayanlar Takımı´nın kasasına devrediliyor. Bu ödenek ile yol paraları ve eğlenceler gibi giderler karşılanıyor.

Perspektifler

C-Genç kız takımının kurulması ile genç kızlar ve bayan futbol Takımlarının kurulması yönündeki adımımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz. C-Genç Kız takımının kurulması, D-Genç Kız takımının bir devamıdır. Alt yapı calışması sağlam olunca, adım adım hedefe ulaşmak mümkün olacaktır. Genç kızlarımızın küçüklükten sportif aktif yetişmeleri, ilerde bayanların toplumsal spor aktivitelerde söz sahibi olmalarını sağlayacaktır. Belki spor eğitmeni, belki antrenör belki de yönetici olarak toplumsal yaşama katkı sağlayacaktır.Erkekler genç takımlarındaki tecrübelerimize dayanarak, çocuklar-ımızın ailelerinin de manevi desteğinin önemli olduğunu söyleyebiliriz.
Aileden bir çoçuğun sportif katılımı, kardeşlerini ve ailesini de spora yönlendirebiliyor. Sportif calışmalara katılan gençler ve aileleri pedagojik eğitim çerçevesinde toplumsal perspektiflere, bakış açısına kavuşuyorlar. Bu calışmamız özellikle de semtimizdeki genç kızlarımıza sportif aktivite imkanı sunmaktır.

No comments:

Total Pageviews