Wednesday, March 03, 2010

Türkiyemspor Berlin Genel Bilgi


Türkiyemspor Berlin (1978) Türk kökenli futbolu seven göçmenlerden Batıberlin'de (Almanya'da) BFC İzmirspor olarak kurmuş olduğu Alman futbol takımıdır. İsmi 1987´de Türkiyemspor Berlin olarak degistirilmiştir. İlk senelerde Berlin futbol federasyonundan organize edilen Freizeitliga ( serbest yani Hobby lig´de ) yer almaktayken büyük bir başarı elde edip, 1983/84 senesinde resmi Amatürliglerde oynamaya başlamıştır. Ligde rekor kırarak beş sene içeresinde, her sene bir lige yükselerek, üçüncü lige kadar yükselmiştir. 90/91 sezonunda Türkiyemspor ikinci ligin kapısını çalarken Alman futbol federasyonu harekete geçmek zorunda kalmış ve Türkiyemspor için futbol kuralları degiştirmiştir. Çünkü o dönemde ikinci liglerde üç yabancı futbolcu oynama hakkı varken Türkiyemspor´da yabanci kökenli oyuncularıdan oluşan bir takımdı. Bu durum , Türkiyemspor´a ikinci lig´e yükselmesi için kanuni engel kaldırarak “Lex Türkiyem” diyen kural oluşturulmasına neden oldu. Bu kuralla göre Almanya´da belli bir sürede genç- yada amatör takımlarda yer alan yabancı futbolcular, futbol hukukuna göre artık “futbol alman” olarak sayılır.

Klübün 500 üyesi vardır; bunlar 20 farklı takım oluşturmaktadır, 4’ü kız, ve 1’i bayan takımıdır. Erkek takımı Federal Almanya’nın en iyi 100 futbol takımı arasında yer almaktadır ve bölge liginde (Regionallig 4. ligte) mücadele etmektedir. Regionallig Almanya´nin dördüncü ve en alt profesyonel futbol ligidir. Türkiyemspor 2008-2009 sezonuda Regionallig´e yükselerek Almanya´nin ilk 110 kulübüne girmiş ve başkent Berlin´in Hertha BSC ve Union Berlin dan sonra üçüncü büyük kulübüdür.

Türkiye´de başarı kazanan futbolcu Ümit Karan zamanında Türkiyemspor´dan Gençlerbirliği’ne transfer edilmiştir. Kulübün önemli bir diğer özelliği de birçok sosyal faaliyet gerçekleştirmesidir. Sadece 2007/2008 sezonunda kulübün projeleri dört kez ödül almıştır. Almanya’daki Demokrasi ve Hoşgörü İttifakkı tarafından “Avitall-Cup” ve “Respect Games” projeleri örnek proje olarak gösterilmiştir. Kız takımı projesi Kreuzberg-Friedrichshain Belediyesi tarafından “Innovation” (yenilenme) ödülü için 2. olarak düşünülmüştür. 2007 Kasım ayında kulüp özel olarak gençlere yönelik çalışmaları, sosyal projeleri sayesinde, DFB ve Mercedes-Benz tarafından “Uyum Ödülü” almıştır. 2009’de Türkiyemspor “Mete Ekşi Ödülü”, “Maneo-Toleranz Ödülü” ve “Silberne Stern des Sports” ödüllerini almıştır. 2010´da Berlin Lale ödüle eklendi.

Türkiyemspor üç kez Berlin Kupa Şampiyonu olmuştur: 1988, 1989, 1991.

Türkiyemspor maçları Friedrich-Ludwig Jahn Stasyumda oynamaktadır. A-Gençler Katzbachstdyumda ve diğer genç takımlar Blücherstraßede saha çikiyorlar.

Kulübün renkleri: mavi-beyaz

No comments:

Total Pageviews