Monday, June 06, 2016

Türkiyemspor şampiyonluğu kutluyor

Berlin Landeslig´de sezonun son maçında SV Seitenwechsel karşısında 2:1 ‘lik  bir galibiyet alan  Türkiyemspor kadın takımı, şampiyonluğunu kutladı. Türkiyemspor Landeslig´in şampiyonu olarak 2016/17 sezonunda Almanya’nın başkenti Berlin´de en yüksek Lig’de Berlinlig’ine yükselecek. Türkiyemspor şampiyonluk sezonunda 20 lig maçından 18 galibiyet, sadece bir beraberlik ve bir mağlubiyet aldı, ayrıca mavi beyazlı ekip toplam 96 gol atıp, sadece 16 gol yiyip Lig’de gol fırtınası yaşadı ve ligin üst performansının altını çizdi. 

Türkiyemspor´un kadın takımı ancak 2009/10 sezonunda puan maçlarına katılmaya başladı. Ama Landeslig şampiyonluk kutlamasıyla birlikte ve  Murat Doğan’nın teknik direktörlüğü üstlenmesiyle birlikte takım, 2013 Bezirkslig´in şampiyonluğundan sonra ikinci şampiyonluğunu almaya basardı. Geçen Landeslig sezonunda 96 golün 35´i forvet oyuncusu Sanna El-Agha tarafından kaydedildi.
“Takım olağanüstü bir sezon geçirdi ve şampiyonluk unvanını hak etti. Bununla birlikte takım gösterdi ki, kadın futbolu Türkiyemspor kulübünde sosyal bir amacın yanında sportif başarı içeren bir aktivitedir. Özelikle 80 ve 90 ‘lı senelerde sportif başarı ile adından söz ettiren Türkiyemspor erkek takımlarından sonra şimdi Türkiyemspor kadın takımlarının en üst Berlin ligine çıkması kulüp tarihine yazıldı. Kulübün yeni sportif başarılara imza atması ve aynı ruhun geri gelmesi ve bunun kadınlar tarafından bize yaşatılması, bu bize ayrıca mutlu ediyor”, Murat Doğan sezonun önemini böyle yorumluyor.


Türkiyemspor´da kadın ve kız futbol departmanı  Türkiyemspor Dayanışma ve Kalkınma Derneği tarafından 11 yıl önce bir avuç 11 yaş altı olan genç kız ile başlatılmıştır. 2006 senesinde bir U11 takımını kurup resmi lig maçlarına katılma kararı alınmıştır. Sonuç olarak seneden seneye futbolcular büyüyünce ve yeni futbolcular takıma katılınca yeni ve farklı yaş guruplarında takımlar eklenmiştir. Türkiyemspor Kadın ve Kız Takımı 2005 senesinde konsepti çizilmiş ve çok sayıda ödül alan “Kadınlar ve kızları futbola kazandırma konsepti”ne göre devam ettirildi. Günümüzde Türkiyemspor´da 200’e yakın lisanlı kadın ve kız futbolcu yer alıyor ve 11 ayrı takımda top koşturuyorlar. Bu da  Türkiyemspor Kadın ve Kız Futbol Departmanı’nın Berlin’nin en büyüklerden birisi olması anlamına gelmektedir.

Total Pageviews