Tuesday, February 24, 2015

Taşkın Aksoy Bundesliga´da antrenör oldu

Türkiyemspor Berlin´de çok tanıyan ve sevilen eski oyuncu, Taşkın Aksoy antrenör lisansını aldıktan sonra Berlin´de başarılı bir antrenörlük kariyerine başladı. Daha öncede aynı görevi Türkiyemspor´da yaptı ama Türkiyemspor´ un karmaşık yapısı ve kulübün iflasından dolayı uzun zaman başında kalamadı. Mütevazi bir takım ve antrenman sahası bile olmayan takımla Regionalliga´da (dönemin 4.Liginde) hem taktiksel olarak hem de oyun okuyuşu beğeni toplandı. Unutulmaz bir anıdır Türkiyemspor´un Regionalligin ilk maçı. Mavi-beyazlı ekibimiz Ağustos 2010 senesinde RB Leipzig´e karşı oynayacaktı. RB resmi bir şekilde Rasenballsport anlamına gelse bile, bu sadece asıl kulüp sahibi tarafından kamuflaj ve futbol hukukunaa uygun olsun diye ayarlanmış bir kısaltma. RB Leipzig´in sahibi Avusturyalı içecek üretici Red Bull´dir. Milyonarca para harcayan kulüb fakir Türkiyemspor ağırladı Regionalliga´nin ilk haftasısında ve pişman oldu. Taşkın Aksoy takımı o kadar iyi hazırladıki Türkiyemspor adeta David’in Goliatha karşı duruşunu andıran bir durumla maçı 1:1 bitirdi, ve RB Leipzig gülünç duruma düştü. (bakınız: Türkiyem, Leipzig'te puanı kaptı http://mavi-beyaz.blogspot.com.tr/2010/08/turkiyem-leipzigte-puan-kapt.html) Ayrıca Taşkın Aksoy döneminde genç yetenekli bir sürü futbolcu kadro da yer alıyordu, bundan biri Süleyman Koç şuanda Almanya´nın 1. Bundesliga takımı SC Paderborn´da top koşturmaktadır.

Türkiyemspor´dan Bundesliga´ya

Türkiyemspor´dan sonra yine Batı-Almanya’nın köklü kulübü Fortuna Düsseldorf´da çalısmaya başladı. Orada 2012 senesinde U23 takımın başına getirildi. Şu an deneyimli, yenilikçi ve krizlere dayanıklı Taşkın Aksoy sezonun ortasında Fortuna Düsseldorf´un A-takımın başına getirildi. Fortuna Düsseldorf Almanya´da 2. Lig de (2. Bundesliga) yer almakta ve 32 puanla 7. sırada bulunmakta. Taşkın takım ilk sınavını Pazar günü verecek. Yerel saate göre 13:30 da Fortuna Düsseldorf deplasmanda Heidenheim ile karşılaşacak. Biz de başarılar diliyoruz.


Taşkın Aksoy eksi ünlü kaleci Oliver Reck´in yerini aldı. Ve bu bize Türkiyemspor´lu olarak hemen başka bir olayı anımsattı. 2010 senesinde Türkiyemspor, Kızılhaç ve Kızılay bir yardım maçı düzenlediler. Orda Türkiyemspor bir Alman-Karma- Milli takıma karşı karşıya geldi. Türkiyemspor´başında Taşkın Aksoy vardı. Milli-takım karmasının kalesinde Oliver Reck vardı. Arşivleri karıştırdık ve Oliver Reck´in Türkiyemspor´dan gol yerken ki fotoğrafını bulduk. Eğer bir bulvar gazete anlayışımız olsaydı bizde, şu şekilde bir manşet atardık: ‘’Taşkın´dan Alman ünlü kaleciye ikinci darbe’’. Ama bizim sportif anlayışımız bu değil yine de fotoğrafı sizlerin anımsamasına yardımcı olmak adına yayınlıyoruz.Taşkın Aksoy kimdir?

Taşkın Aksoy 1967 senesinde Batı Berlin´de doğdu. 1986- 2004 seneleri arasında profesyonel futbol kariyerine sürdürdü. İlk takımı Berlin´de Hertha BSC oldu, futbolculuk kariyeri 2004 senesinde yine Berlin takımı SV Yeşilyurt´ta sona erdi. 18 sene boyunca 1991-1993 seneleri arasında Türkiyemspor´a güç kattı. Bunun dışında Türkiye´de Boluspor, Kocaelispor ve Kayserispor da oynadı. Hatta Kocaelispor ile Avrupa kupalarına katılma fırsatı buldu. Teknik direktörlük kariyerine Berlin takımı Tennis Borussia´da başladı. Genç takımlar yönetti. 2009 ve 2010 senesinde iki defa Türkiyemspor Berlin´in başına teknik direktör olarak geri geçti. Türkiyemspor o dönemde Almanya´nin 4. Lig´de yer almaktaydı. 2012 senesinde Fortuna Düsseldorf´un U23 takımı yönetmeye başladı ve Şubat 2015 senesinde Fortuna Düsseldorfun A takımın başına getirildi. Taşkın Aksoy titiz ve modern bir antrenörlük anlayışına sahiptir.

Total Pageviews