Tuesday, February 04, 2014

-Türkiyemspor Berlin Kız ve Kadın Departmanın Düzenlediği II. Hatun-Sürücü-Günleri-


Basın duyurusu

"Bana yasak..."

 7 Şubat 2014,  Hatun Sürücü'nün dokuzuncu ölüm yıldönümü yaklaşmakta. Hatun Sürücü genç bir kadın olarak  ataerkil yapının dışında, kendi kaderini tayin ettiği bir hayat yaşamak istiyordu ve bu düşüncesiyle ailesinin beklentilerinden ayrılmıştı. Hatun Sürücü 7 Şubat 2005'de  Berlin Tempelhof semtinin bir otobüs durağında kafasına sıkılan mermilerle  kardeşi tarafından infaz edilmişti.

Türkiyemspor Berlin kız ve kadın departmanı onun anısını taze tutmak istiyor ve bu nedenle, 2013'den beri bu günü vesile ederek, oyuncularıyla birlikte, kendi kaderini tayin hakkı, yetişkin olmak ve kimlik gibi meselelerin üzerine fikir geliştirerek bunu anlamaya ve hissetmeye çalışıyor.
 Bu sene, Türkiyemspor kız ve kadın futbolcular kendi aralarındaki buluşmalar sonucunda bu genç kadınlar kendi perspektiflerinden hareketle 35 soru oluşturdular. ''Neden bana yasak?'', ''Neden bana güvenmiyorsunuz?''  ve ''Aşk nedir?'' gibi sorular değerleri, davranış biçimlerini sorgulamakta ve cevaplandırılması için davet etmektedir. * 7 Şubat, Cuma, 2014’de, saat 12'den itibaren bu ve buna benzer sorular beş ayrı dilde, Kreuzberg semtinde  güney Kottbusser Tor´da panolarda sergilenecektir.  Böylece konuyu kamuoyuna taşımak ve tartışılmasını sağlamak isteniyor.
Yer: Admiralstr. 1, 10999 Berlin

 * Ardından saat 15'de Türkiyemspor Berlin kızlar ve kadınlardepartmanı oyuncuları, Hatun Sürücü'nün hayatını kaybettiği yerde bir anma konuşması yapacaklar.
Yer: Oberlandstraße/Haltestelle Oberlandgarten, 12099 Berlin

 * Saat 17'den itibaren Kotti & Co.'nun Gecekondusunda konu ilgili açık bir forum gerçekleştirilecek.
Yer: Admiralstr. 1, 10999 Berlin

 * Bu seneki Hatun-Sürücü-Günleri bir turnuva ile sonlandırılacak.  2013'den beri Berlin Türkiyemspor kız ve kadın departmanı ''Hatun-Sürücü-Kupasını'' düzenlemekte ve Kreuzberg' ve Neukölln semtlerden gelen sekiz farklı kadın futbol takımı bu Anma Kupası’nda yarışmaktadırlar. Turnuva, Berlin Eyaleti Çalışma, Aile ve Uyum Bakanı Dilek Kolat ve Berlin Friedrichshain – Kreuzberg ilçeleri belediye başkanı, BayanMonika Herrmann’ın himayesinde gerçekleştirilmektedir.
9 Şubat 2014 Pazarsaat 10'dan itibaren:
Yer: Sporthalle der Lenau Grundschüle Nostizstr. 60, 10961 Berlin

 Türkiyemspor Berlin Kız ve Kadın Departmanı panoların üretimindeki desteğinden ötürü Hruby Werbetechnik GmbH’ya teşekkür eder.

Türkiyemspor Berlin Kız ve Kadın Departmanın (4 Subat 2014)

Total Pageviews