Friday, October 17, 2014

1. Futbol Felsefe Akşamı


- Göçmen topluluklarında NSU cinayet serisine yönelik tartışmalar-


Futbol 90 dakikadan fazladır. Toplumsal konular daima kulüplerin icerisinde yer alacaklar. Futbol Felsefe Aksamları sahada puan savaşı sürerken unutulmuş ya da arka planda kalmış konuları açık bir şekilde tartışma ve bilgilendirme fırsatı vermeyi hedefliyor. Başlangıç 19 Ekim de gerçekleşecek. Uzmanlar NSU cinayet serisinin göçmen toplumlarda etkisi konusunu ele alacak.

'Nasyonal Sosyalist Yeraltı' (NSU) örgütü ırkçı cinayet serisine 2000 yılında Nürnberg'de başladı.2011'de örgütün varlığı ve cinayetlerle olan bağlantıları Eisenach'ta ortaya çıktı. 2013'e gelindiğinde Münih'te Beate Zschäpe'ye karşı ceza davası açıldı. O zamandan beri, seri cinayetlere yönelik yıllar boyu sürdürülen soruşturmalar ve de oluşturulan tüm araştırma komisyonları boyunca karşımızda duran bir konu var: ırkçılığa (kurumsal) karşı olan duyarlılık eksikliği ve ırkçı şiddete maruz kalanların anlattıklarına çoğu kez inanılmadığı, onların sesine kulak verilmediği gerçeği. Detaylara ışık tutanlar NSU örgütünün Neonazi çevresini aydınlatmaya çalışıyor; ancak ırkçılık hakkında toplumsal bir tartışma yapılmıyor.
Bu etkinlikle dikkatleri NSU cinayet serisine yönelik tartışmaların göçmen topluluklarında nasıl olduğu sorusu üzerine çekmek istiyoruz: NSU örgütünün işlemiş olduğu seri cinayetler hakkındahangi tartışmalar yapılıyor? Devletin rolü ve aydınlatma süreci nasıl değerlendiriliyor? Dava hakkında Türkçe yayın yapan medya ne yazıyor? Göç öyküsü olan bu mahallenin gençleri için NSU cinayetleri ne ifade ediyor ve ırkçılığa ve ayrımcılığa maruz kalan gençler kendi deneyimleri doğrultusunda nasıl bir değerlendirme yapıyor? Mağdur aileler için yargısal süreç ve ırkçılık üzerinetoplumsal bir tartışmada önemli olan nedir?


Konuşmacılar: Dr. Mehmet Daimagüler (NSU davası müdahil avukatı), Özge Pınar Sarp (NSU-Watch), Osman Tekin (Pedagogij sorumlusu gençlikevi Manege). Moderasyon Türkiyemspor Dayanışma ve Kalkınma Derneği üyeleri tarafından gerçekleştirilecektir.

Konuşmacılar sunumlarını Almanca dilinde yapacak, tartışma bölümünde Türkçe-Almanca çeviri yapılacaktır.

Pazar günü, 19 Ekim 2014, saat 19:00
OMAYRA Kulturzentrum, Engeldamm 68, 10179 Berlin


Etkinlik, 'Football People weeks’ programı çerçevesinde FARE-Network'in finansal desteğiyle 'Türkiyemspor Dayanışma ve Kalkınma Derneği’ tarafından düzenlenmiştir.
Total Pageviews