Saturday, January 19, 2008

Burada video yok artık ... ?

NO VIDEOS FROM TURKEY !!

Bizim blogumuz bu günden itibaren dünyanın her yerinden aynı şekilde gözükmüyecek. Türkiye'den bize ulaşmaya karar verenler, videosuz bir bloga karşılaşacaklar. Şimdiye kadar bütün dünyadan gelenlere burada bir kaç "tık" ile görüntülü haber izlemeye şansa sahiplerdi--ve özellikle son aylarda bundan yüzlerce kişi de faydalandı. Fakat bu günden beri bizim Türkiye'den gelen "user"lerimiz buna katılamıyacaklar ve faydalanamıyacaklar. Bizim blogumuzda videoların olduğu yerde siyah yada beyaz ve boş bir kutu görecekler.
Arkadaşlar, bu bizden kaynaklayan bir teknik hatası değil!
Türkiye'den artık youtube isimli video portalı engellenmiş oldu. Ve maalesef bu güne kadar biz videoları paylaşmak ve göstermek icin hep youtube'u kullandık. En yakın zamanda bütün videoları başka bir portala taşımak için calışıyoruz. O güne kadar Türkiye'den gelen ziyaretcilerimizden (ortalamaya göre ziyaretcilerimizin %25'i Türkiye'den bizim blogumuza ulaşıyorlar) özür diliyoruz.

Burada youtube ile ilgili haberlerin bütününü. HABERX.com´dan:

Youtube, Türkiye'de yine "mahkeme kararıyla erişimi engellendi" sansürüne takıldı. Bu kez, Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararın gerekçesi açıklanmadı. Gerekçe, Türkiye aleyhine "zararlı neşriat" olsa bile, sözkonusu yasakçı çözümle sadece Türkiye'de yaşayanların bunu görmesini engellersiniz. Bütün dünyanın görmesini değil... Dolayısıyla çözüm bu değil. Üstelik "sansür uygulayan ülke" durumuna düşmek de var.
Video paylaşım sitesi Youtube'a girilemiyor. Siteye girmeye çalışanlar Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nin yasak kararı ile karşılaşıyor. Atatürk'e hakaret görüntülerini yayınlayan Youtube, mahkeme kararıyla engellendi. Bu sansürcü uygulama ile Youtube'un içinde bulunan yüzbinlerce başka içeriğe erişim de yasaklanmış oluyor. Aynı tehlike haber siteleri için de geçerli. Arşivlerinde on binlerce değişik haber olan siteler sadece bir haberlerinden dolayı tümden yasaklanabiliyor.

HaberX, bu yanlış uygulamanın acilen kalkmasını ve Internet'te iletişim ve haber alma özgürlüğünün anayasa ve kanunların korunması altına alınmasını talep ediyor. Nasıl telefonda kötü söz söylendi diye telefonlar iptal edilemiyorsa, telefon hattından bağlanan internetin bundan farklı olduğunu düşünmek kabul edilmemeli.
Geçen sene mahkeme kararı ile internetten erişim yasağı gelen uluslararası video paylaşım sitesi YouTube dün gece yeniden kapatıldı.

YouTube'a giren internet aboneleri “Bu siteye erişim mahkeme kararı ile engellenmiştir” uyarısı ile karşılaşıyor...

Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararın gerekçesi açıklanmadı. Geçen yılki yasaklama kararı sonrası, dış basında Türkiye için “dünyada internete sansür uygulayan ülke” nitelemesi yapılmıştı.

4 comments:

Anonymous said...

ne olabilir ki yani. ya düşünsenize -ki dip not geçeyim düşünce özgürlüğünüzü bile elinizden alırlar - onu begenmedim banned! bunu begenmedim banned! bir sor bakalım bunu istiyormu kullanıcılar diyen de yok, düşünebilende yok...

Yurdum insanı koyun gibi güdülmeye alışkın nede olsa. Güden de var dürtende... Öyle saçma sapan nedenlerden siteler kapatılıyor ki inanamıyoruz bile. Hatırlarsanız wordpress in sitesi kapanmıştı Adnan oktar gibi birinin talebinden dolayı koskoca wordpress kapanıyor ki peşinden gelecek olan fırtınayı bile düşünmeden yapıyorlar bunu... Ben en başta bu tip hizmetler veren yerlerin sitelerine erişimin kapatılmasına karşıyım. Şayet youtube den aldığım streamin hizmeti son buldu an itibariyle. Erişilemiyor :)

Lanet lanet lanet

Anonymous said...

ama herseyin caresi var :)))
utube a nasıl girilir.

:: Masaüstünde bulunan Ağ Bağlantılarım'a sağ tuş tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.
:: Açılan penceredeki Yerel Ağ Bağlantısı'na (Kablosuz ise Kablosuz Ağ Bağlantısı'na) sağ tuş tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın.
:: Açılan penceredeki İnternet İletişim Kuralları (TCP/IP) seçeneğine çift tıklayın.
:: Son pencerede ise aşağıdaki değişikliği yapın. DNS ayarlarına Yeğlenen DNS sunucusu: 208.67.222.222 ve Diğer DNS Sunucusu bölümüne de 208.67.220.220 olarak girin.
:: Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

taraf okuyucusu said...

YOUTUBE’a erişim ENGELLENEMEZ

Atatürk’e hakaret içeren görüntüler nedeniyle 12 martta Türkiye’den erişimi engellenen video paylaşım sitesi YouTube bu hafta yeniden açılacak. YouTube’dan yapılan açıklamada “son kapatma kararına neden teşkil eden videoların incelendiği ve YouTube içerik politikasına aykırı içeriğe sahip olmasından dolayı yayından kaldırıldığı” belirtildi


Atatürk’e hakaret içeren görüntüler nedeniyle 12 martta Türkiye’den erişimi engellenen video paylaşım sitesi YouTube bu hafta yeniden açılacak. YouTube’dan yapılan açıklamada “son kapatma kararına neden teşkil eden videoların incelendiği ve YouTube içerik politikasına aykırı içeriğe sahip olmasından dolayı yayından kaldırıldığı” belirtildi. YouTube’dan yapılan yazılı açıklamada, şöyle dendi: “YouTube’a Türkiye’den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacıyla yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız.”
MECLİS GÜNDEMİNDE • Öte yandan, DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a internet portallarındaki Türkiye’ye yönelik bilgi kirliliğini gidermek için somut bir plan olup olmadığını sordu. Ağırbaş, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Youtube” olarak bilinen video paylaşım sitesinin erişiminin engellenmesine dikkati çekerek, Türkiye aleyhinde bilgiler içerdiğinden dolayı erişimi engellenen internet siteleri hakkında bilgi istedi.
Yaklaşık iki Türkiye’den erişilemeyen video paylaşım sitesi youtube bu hafta açılıyor. Siteye erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla engellenmişti. Siteye ulaşım, http://www.vtunnel.com internet sitesinden mümkün. Bunun dışında üç farklı yol bulunuyor. Bu yollar da şöyle:
• 1. yol
windows vista = c:\windows\system32\drivers\etc
windows xp = c:\windows\system32\drivers\etc
windows 2k = c:\winnt\system32\drivers\etc
win 98/me = c:\windows
dizinlerinde bulunan hosts dosyasını notepad veya herhangi bir text editörü ile açarak
208.65.153.243 youtube.com
208.65.153.253 youtube.com
208.65.153.243 www.youtube.com
208.65.153.253 www.youtube.com
satırlarını eklemek.
• 2. yol ise direkt internet explorer veya kullandığınız browser’a http://208.65.153.253/ veya http://208.65.153.243/ adreslerini girmek.
• 3. yol ise dns sunucularınız değiştirmek. Hızlı ve güvenli bir dns sunucusu için;
4.2.2.1
4.2.2.2
veya
208.67.222.222
208.67.220.220
adresleri ideal.
DNS sunucularını değiştirmek için izlenmesi gereken yol ise şu: Kullanılmakta olan ağın TCP/IP ayarlarına girerek DNS sunucularını
yukarıdaki 2 adresi yazmak.
edit: 4. adım olarak http://anonymizer.su/ adresini de kullanılabilir.
edit2: çalışan dns adresleri eklemek.

Anonymous said...

suan en iyi cüzüm

www.vtunnel.com gibi siteler

Total Pageviews