Saturday, January 19, 2008

Burada video yok artık ... ?

NO VIDEOS FROM TURKEY !!

Bizim blogumuz bu günden itibaren dünyanın her yerinden aynı şekilde gözükmüyecek. Türkiye'den bize ulaşmaya karar verenler, videosuz bir bloga karşılaşacaklar. Şimdiye kadar bütün dünyadan gelenlere burada bir kaç "tık" ile görüntülü haber izlemeye şansa sahiplerdi--ve özellikle son aylarda bundan yüzlerce kişi de faydalandı. Fakat bu günden beri bizim Türkiye'den gelen "user"lerimiz buna katılamıyacaklar ve faydalanamıyacaklar. Bizim blogumuzda videoların olduğu yerde siyah yada beyaz ve boş bir kutu görecekler.
Arkadaşlar, bu bizden kaynaklayan bir teknik hatası değil!
Türkiye'den artık youtube isimli video portalı engellenmiş oldu. Ve maalesef bu güne kadar biz videoları paylaşmak ve göstermek icin hep youtube'u kullandık. En yakın zamanda bütün videoları başka bir portala taşımak için calışıyoruz. O güne kadar Türkiye'den gelen ziyaretcilerimizden (ortalamaya göre ziyaretcilerimizin %25'i Türkiye'den bizim blogumuza ulaşıyorlar) özür diliyoruz.

Burada youtube ile ilgili haberlerin bütününü. HABERX.com´dan:

Youtube, Türkiye'de yine "mahkeme kararıyla erişimi engellendi" sansürüne takıldı. Bu kez, Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararın gerekçesi açıklanmadı. Gerekçe, Türkiye aleyhine "zararlı neşriat" olsa bile, sözkonusu yasakçı çözümle sadece Türkiye'de yaşayanların bunu görmesini engellersiniz. Bütün dünyanın görmesini değil... Dolayısıyla çözüm bu değil. Üstelik "sansür uygulayan ülke" durumuna düşmek de var.
Video paylaşım sitesi Youtube'a girilemiyor. Siteye girmeye çalışanlar Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi'nin yasak kararı ile karşılaşıyor. Atatürk'e hakaret görüntülerini yayınlayan Youtube, mahkeme kararıyla engellendi. Bu sansürcü uygulama ile Youtube'un içinde bulunan yüzbinlerce başka içeriğe erişim de yasaklanmış oluyor. Aynı tehlike haber siteleri için de geçerli. Arşivlerinde on binlerce değişik haber olan siteler sadece bir haberlerinden dolayı tümden yasaklanabiliyor.

HaberX, bu yanlış uygulamanın acilen kalkmasını ve Internet'te iletişim ve haber alma özgürlüğünün anayasa ve kanunların korunması altına alınmasını talep ediyor. Nasıl telefonda kötü söz söylendi diye telefonlar iptal edilemiyorsa, telefon hattından bağlanan internetin bundan farklı olduğunu düşünmek kabul edilmemeli.
Geçen sene mahkeme kararı ile internetten erişim yasağı gelen uluslararası video paylaşım sitesi YouTube dün gece yeniden kapatıldı.

YouTube'a giren internet aboneleri “Bu siteye erişim mahkeme kararı ile engellenmiştir” uyarısı ile karşılaşıyor...

Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararın gerekçesi açıklanmadı. Geçen yılki yasaklama kararı sonrası, dış basında Türkiye için “dünyada internete sansür uygulayan ülke” nitelemesi yapılmıştı.

Total Pageviews